Shih Tzu

opis:
shih tzu
Zdjęcie pobrane z Shih tzu

Shih Tzu jest często nazywany „małym lwem”. Rasa ta została wyhodowana w Tybecie, ale największą popularność uzyskał w Chinach, gdzie aktywne i czułe Shih Tzu miały swoje miejsce w pałacu zwierząt i towarzyszy rodziny cesarskiej. Dziś bardzo często są uczestnikami wystaw i dumnie biegają po wybiegu.

cechy:
Shih Tzu – sprytny, mały, ale wytrzymały pies. Ona jest prawdziwym arystokratą i zachowuje się honorem i dumą. Rasa ta jest niesamowicie ciepła ma jasne oczy, podobne do człowieka. Shih Tzu – to elegancki pies.
charakter:
Shih Tzu – pies towarzysz, bardziej niż cokolwiek innego lubi spędzać czas w tym samym pokoju z ich właścicielami. Rasa ta dobrze dogaduje się z młodzieżą i zwierząt. Shih Tzu towarzyskie i pewny siebie, ale nieufny w stosunku do obcych. A więc jest to wielki strażnik. Rasa ta nie znosi samotności, a pozostawiony samemu sobie, może stać się okropna do zniesienia. Shih Tzu czasami cichy i potulny, ale czasem – zbyt zabawny i uparty. Ten pies powinien być traktowany z szacunkiem, ale trzeba pamiętać, że jest bardzo łatwy do zepsucia.
Sierść i pielęgnacja:
Shi Tzu Sierść: luksusowa, lekko falista zewnętrzna warstwa jest zazwyczaj tak długa, że ciągnie się po ziemi. Podszycie – miękkie i gęste. Włosy na głowie psa jest często spinane w kok, żeby nie przeszkadzało mu widzieć. Kolor włosów tej rasy jest bardzo zróżnicowany. Sierść Shih Tzu nie powoduje reakcji alergicznej ale ten pies potrzebuje dużej troski. Aby zapobiec plątaniu włosów i powstawaniu kłębów Shih Tzu należy czesać codziennie. Pies powinien być myty co najmniej raz w miesiącu. Jednakże, ta rasa nie toleruje wilgotnego klimatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy, nos, uszy i usta pyszczek psa. Rasa ta cierpi na choroby nerek i stawów kolanowych, a także ze względu na jego zbyt krótki pyszczek Shih Tzu może chrapać i często być chory na zapalenie oskrzeli. Ponadto, jest skłonność do otyłości i potrzebują właściwego odżywiania. Tu znajdziecie więcej ciekawostek odnośnie pielęgnacji shih tzu 
szkolenie:
Shih Tzu nie jest bardzo trudny, żeby nauczyć się iść do toalety na ulicy. Ten pies ma dużą ochotę do nauki ze swoim właścicielem. Przyswaja całą wiedzę na bieżąco, ale czasami potrafi być uparty. Szkolenia powinny być spójne i trwałe. Shih Tzu bardzo szybko się uczą.
aktywność:
Shih Tzu potrzeba kilku krótkich codziennych spacerów lub energicznych gier. Rasa ta jest idealnym rozwiązaniem dla małych mieszkań, ale byłoby miło, gdyby Shih Tzu mały wybieg, gdzie mógłby bawić się bezpiecznie.

 

Dodaj komentarz